Eurovoľby strávené v komisii

Autor: Jakub Kovács | 30.5.2014 o 19:30 | (upravené 30.5.2014 o 19:40) Karma článku: 3,46 | Prečítané:  422x

Zo záujmu som sa prihlásil do komisie na eurovoľby. Niekto by povedal, že je to práca nenáročná, celý deň sedieť a len z času na čas pokrúžkovať ľudí v zozname a inak si robiť čokoľvek iné (hrať sa, chatovať, rozprávať sa...). Po celý čas pred a dokonca i počas volieb som sa smial na výroku "I was eating and working" (preklad: jedol som a pracoval som) z reklamy na voľby do parlamentu EU[1], lebo to tak pre pozorovateľa vyzerá.

Tato práca však zahŕňa oveľa viac, napríklad vstávanie o 5tej ráno (predseda aj o hodinu skôr). I keď má výzdobu a papiere zabezpečiť mesto, roztriedenie volebných lístkov do obálok nie je právenajjednoduchšia činnosť. V každej obálke musí byť práve jeden volebný lístok od každej zúčastnenej strany. Nové a čisté papiere sa však ku sebe pravidelne lepia. Následne po uzavretí volebnej miestnosti, je nutné všetko zatriediť, spočítať, zdokumentovať a utekať odovzdať zápisnicu. Ak teda nie sme dostatočne rýchli, náš predseda sa ocitne v dlhom predlhom rade. Celá komisia však musí spolupatrične čakať až kým on(a) neskončí, čo sa veľmi ľahko natiahne aj do skorých ranných hodín.

Počas celého dňa sme mali možnosť stretnúť mnoho rôznych ľudí s rozličnými reakciami. Niekto si vybral dvoch kandidátov z iných strán a potom bol smutný keď zistil ako to funguje. Iný zas takmer vhodil lístok bez obálky a ďalší zas vhodil všetky lístky v obálke. Nielen my v komisii, no i obyčajný voliči sme sa zhodli na tom, koľko zbytočných stromov sa muselo zoťať, aby sa vytlačilo odhadom 60-miliónov A5 papierov a ku tomu adekvátny počet obálok a iných zoznamov, plent a podobne. Jeden volič dokonca zavtipkoval, či to náhodou nechceli vytlačiť na áštyrku. Na druhej strane, všetko to nedávno popadané drevo v Tatrách nenecháme len tým červom a lykožrútom...

Počas dlhších chvíľ bez akýchkoľvek návštevníkov to ozaj vyzeralo na flákarinu. Účasť bola predsa len mizivých 13% a to iba vďaka dvom voličom ktorý prišli v posledných 10 minút. Podrobne sme si niekoľkokrát dokázali prečítať kandidátov a názvy strán. Boli sme dosť udivení, hlavne zamestnaniami ako kúzelník či raper, ktoré si kandidáti očividne vpisujú sami. Aj keď niektorí spolukomisári by radi videli zástupcov s politickou skúsenosťou, ja si myslím, že treba mať aj zástupcov z ľudu. Všetci zástupcovia, by však mali napomáhať rozvoju ako len vedia. Často totiž vidno praktiky, kde poslanec moc nenaposlancuje no plat a aj bonusy poberá[2]. To však vidím ako obrovskú drzosť, zobrať si na seba bremeno zástupcu ľudu a nakoniec sa na ten istý ľud vykašlať.

Z toho nám vyplynulo, že by sme mohli kandidovať aj my a  pritom by sme niekedy možno boli väčším prínosom...

 

Zdroje:

[1] https://www.youtube.com/watch?v=80ESDHMKjhI

[2] http://www.tvnoviny.sk/zahranicne/1685367_video-novinar-nachytal-politika-ako-zhrabol-300-eur-za-podpis-ten-ho-napadol

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?