Amerika časť 2. - Kanada

Autor: Jakub Kovács | 16.9.2014 o 23:23 | (upravené 17.9.2014 o 20:18) Karma článku: 4,31 | Prečítané:  1198x

Viete ako to býva, keď sa máte stretnúť s úradníkom a vy si počas čakania a celej cesty pripravujete svoju otázku či odpoveď. Ja som robil to isté ako sme čakali v rade k imigračnému. Aby sme mali zladené výpovede, nadiktoval som to aj sestre. Prišli sme na rad a s tým i otázka: "Aký je Váš dôvod návštevy Kanady?" Pravdaže, som zostal úplne nemý, keďže jediná odpoveď ktorá mi svietila pred očami bol geocaching... Toto sme absolvovali ešte raz, no s väčšou úrovňou koncentrácie. Po obdržaní pečiatok do pasov sme sa vo vestibule stretli s rodinou.

Toronto

Prvý deň ani nie tak Toronto ako Niagarské vodopády. Pár hodín cesty autom a ocitli sme sa v malom meste s kolotočmi, kasínami a vysokými hotelmi s výhľadom na vrch i spodok rieky. Výlet loďou je zaujímavý nápad a každý účastník dostane bonus v podobe sáčkového pršiplášťu červenej (Kanada) alebo modrej (USA) farby. Po rýchlej obhliadke starých budov bývalej elektrárne a okolitých parkov sa poberáme do hotela.

Nasledujúce dni boli v znamení obhliadky mesta. Nezabudnuteľná je stará radnica mesta na ktorú jej architekt E.J. Lennox ukryl tajný odkaz. Dnes v tejto budove sídlia súdy a pri vstupe treba absolvovať letiskovú kontrolu. St. Lawrence Market je tržnica vyhlásená ako trh číslo jedna na svete podľa National Geographic. Niekoľko minút chôdze sa nachádza Distillery Historic District. Je to súhra nových sklenených a historických tehlových budov ktoré vytvorili atraktívne spoločenské prostredie.

Vyhliadková veža CN Tower ponúka oplotený pohľad na okolie a pre odvážnych aj státie nad "priepasťou". Za návštevu tiež stál zámoček Casa Loma z pera architekta Lennoxa pre finančníka Henryho Pellatta. V jeho pekných sálach je možné stretnúť svatby alebo izby z filmov ako napríklad X-Men.

 

Ottawa

Hlavné mesto ktoré určite stojí za viac ako len pár hodín návštevy. Keďže sa ale našej krstnej nepáčilo, že som ja a moja sestra chceli spať vo väzenskej cele zmenenej na hotel a nie s nimi, tak sme v meste nespali vôbec. Zostalo nám teda len pár hodín prechádzky po okolí kanálu Rideau a prehliadky parlamentu...

Quebec

Francúzky hovoriaca provincia a tak i Formula 1 bola po francúzky. Historické centrum ponúka zaujímavé pohľady na delá namierené na vodu, kopcovitý terén a nevídano úzke uličky akurát len pre chodcov. Od Château Frontenac sa dá po promenáde poľahky dostať ku vojenskej citadele ktorá je pravdaže za poplatok otvorená turistom. Ako pikošku treba hľadať delovú guľu zarastenú do stromu na 59 Rue Saint Louis. Počas návštevy veľmi odporúčam ochutnať kanadskú špecialitu Poutine (hranolky posypané syrom a zaliate mäsovou omáčkou).

Montreal

Pomaly ale isto sa mi znechucujú "kanadské" raňajky. Podľa našej krstnej, je to normálne mať na výber zo samého sladkého. Sladké chleby, sladké koláčiky, muffiny, donuty, džemy a hlavne všadeprítomné wafle ktoré si za 2 minúty každý opečie sám z predpripravenej kvapaliny. Samotná wafla však nie je sladká, skôr bez chuti. Najprv chutnám verziu s javorovým sirupom. Ten však čoskoro mením za banán aby mi z toľkého cukru nepukla hlava. Šunky alebo syry na raňajky tu hľadať netreba a ten, čo sa odváži si dať jogurt prípadne cereálie bude sklamaný z kelímka plného cukru, guarovej gumy a podivne chutnajúceho mlieka.

Po rýchlej návšteve Oratória sv. Jozefa sme absolvovali prejazd po okruhu na ostrove Notre-Dame. Po veľmi skorej večeri sme sa rozišli, keďže už nevládzem dodržiavať slimačie tempo svojich sesterníc a taktiež koniec dňa o 17tej hodine. Zatiaľ  čo ostatní odpočívajú, som sa rozhodol vrátiť na okruh a pekne ho preskúmať. Nezabudnuteľný je aj susedný ostrov Svätej Heleny s biodomom, zábavným parkom, a množstvom malých chodníčkov v lesíku. Precházdka po Moste Jacques-a Cartier-a je niečím nezameniteľným.

Nasledujúce ráno už ja a sestra vynášame jedlo z raňajok, lebo do obchodu asi zájsť nedokážeme. Na chodenie po centre treba mať silu a určite nie prázdny žalúdok. To na čo sme zvyknutí z Európy, potraviny na každom rohu, tu očakávať netreba. Takmer jediné potraviny v ktorých sme doposiaľ boli, sú niekde na okraji mesta. Pri hľadaní kompaktných balení jedál narážame na zásadný problém. Na čokoľvek sa pozrieme je obrovské ako novonarodené dieťa a určite neskonzumovateľné behom 3 dní. Oddelenie sušienok je ako tak uspokojivé, pokiaľ nezačnete čítať ingrediencie ktoré nadobúdajú biblických rozmerov (o tom neskôr). Pre návštevu centra je rozhodne lepšie si nechať aspoň jeden celý deň, t.j. 10-22 minimálne.

Pri Olympijskom štadióne je nádherná botanická záhrada obrovských rozmerov s pavilónmi všetkého druhu. V areáli sa tiež nachádza Čínska záhrada kde servírujú čaje. Pri týchto stoloch sa dá natrafiť na milých ľudí a voľne sa porozprávať (sesternice ani nevedia o čo prichádzajú). V japonskom dome zas dostaneme lekciu písania v hiragane a i keď majú pripravený priestor na samurajské divadlo, my musíme utekať, za 5 minút si prezrieť insektárium a následne sa stretnúť pri vchode. Presunieme sa do samotného štadióna na výstavu malých zvierat v ich pôvodných podmienkach (od dažďového pralesa až po póly).

Po takmer dvoch týždnov sa oddeľujeme a letíme na západ Kanady do Vancouver-u ja, moja sestra a naša krstná. I napriek tomu, že to je 4 hodinový let, nedostávame takmer žiadne občerstvenie zadarmo (ak odpočitame genericky chutiaci pomarančový džús). V porovnaní s letmi v rámci Európy je obsluha veľmi slabá až mizivá. (Doma sme dostali na výber z dvoch druhov malých bagiet bez ohľadu na to, že let trval len hodinu).

Jedlo, obchody a toalety

Kategória ktorá nám prinášala asi najväčšie zdesenie. Ako som už spomínal, všade nachádzame len obrovské balenia. Áno, menšie balenia sa dajú nájsť napríklad na pumpách, no často majú rovnakú cenovku ako tie megabalenia. Na začiatku som hľadal krájaný syr, no problém! Krájaný syr takmer neexistuje, na odporúčanie sesternice nekupovať syr strúhaný reagujem súhlasne. Zostáva na výber "malé" 300g balenie tehly syra (veľké balenie má kilo) prípadne zle vyzerajúci plátkový syr.

Chleba: očividne zdroj "zdravia" pre Kanadu keďže iný chlieb ako s pridaným obsahom hádam celého balenia multivitamínových tabliet a železa sa v obchode nenachádza (akoby už nestačilo, že chlieb existuje len toastový). Čo je ale najdôležitejšie? Chlieb neobsahuje konzervačné látky a tak po dvoch dňoch mu možno povedať zbohom.

Keksy a čokoláda: Po dlhých minútach hľadania a čítania v tom super výbere z asi desiatich produktov ktorý zaberajú celý regál nachádzam jeden slušný upečený z deviatich jednoduchých ingrediencií. Všetko ostatné sa nezaobíde bez dechtových farbičiek, umelých príchutí či všadeprítomného vanilínu.

Voda: Ako sa nám všetci príbuzní žijúci v Severnej Amerike vyhrážali, že nám bude zle z vody z vodovodu. Nie je to pravda. Voda z vodovodu chutí rovnako zle ako ich ochutené balené vody. Áno, balené vody majú ochutené. Niektoré ozónom, iné rôznymi soľami a kyselinou. Často tá obyčajná voda z vodovodu (ktorú na uliciach alebo v reštauráciách dostať zadarmo) chutila omnoho lepšie. Po dlhšom odstátí však v niektorých mestách fľaška získala "bazénový" zápach.

Pri vode ešte zostanem a to v podobe toaliet. Klasický americký záchod má hladinu vody tak vysoko, že keď si sadnem, mám pocit že si sadám do plnej vane. Po spláchnutí to síce premyslený systém vycucne do kanála, no minie na to 20L vody, pri novších tak 10L. Vďačnejšie na splachovanie je pisoár ktorý pod pojmom "American standard" (americký štandard) dokáže vyplýtvať galón (3,8L) vody. Toto nemá ďaľeko od kvóty 5L ktorú by v budúcnosti mali dodržiavať všetky nové záchody v EU.

 

Pokračovanie na budúce...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?